FacebookRss

Ako vydať knihu

Ako vydať knihu
Ako vydať knihu alebo ako napísať knihu je jedna z najčastejších otázok nových autorov. Poznám viacerých, ktorých hľadanie odpovedí na tieto otázky natoľko zabrzdilo, že prestali písať. Sama veľmi dobre poznám tieto otázniky a dilemy. Našťastie ma pri písaní mojej prvej knihy (Momenty zo života vydatej ženy) podobné pochybnosti obchádzali. Po nej mi vyšla kniha pod pseudonymom a jej vydanie bolo vopred dohodnuté s vydavateľstvom, ale pri písaní knihy Juliet a tá druhá bolo všetko úplne inak…

Začala som ju písať niekoľkokrát a vždy som prestala. Nemala som odvahu pokračovať v téme, ktorá sa predierala do rukopisu a sľúbila som si, že tentoraz napíšem knihu, ktorá vyjde pod mojím menom. Priateľka mi dohovárala, aby som počúvala svoje vyššie ja a nechala plynúť texty, ktoré mi prichádzajú. Dala som na jej rady a vypustila som filter, ktorý ma aj tak iba brzdil. Sľúbila som si, že nebudem riešiť, formu, ale obsah. Nesmierne mi pomáhal náš dobrý priateľ Kisha Breslaw. Odpovede na otázku Kto a ako knihu vydá som si nechala na neskôr.

Kto vydá moju knihu
Počas tvorby som vďaka aktivitám v literárnej oblasti /rozhovory s vydavateľmi, úloha porotkyne v literárnej poviedkovej súťaži, organizovanie literárnych besied s autorkami a spolutvorcami kníh/ spoznala viacero vydavateľov, ale čosi v mojom vnútri ma stále upozorňovalo, aby som sa s knihou neponáhľala a neporovnávala sa s tempom iných autorov. Riadila sa silou vlastnej intuície a to aj vtedy, keď prišiel čas pre záverečné rozhodnutie v súvislosti s vydavateľstvom. Bolo potrebné rozhodnúť, kto vydá moju knihu. Dostala som dve ponuky, ale napokon som dokončila začaté po svojom. Juliet a tá druhá vyšla v mojej firme Tricio Literary and Holiday Company, ktorej názov som pôvodne menila na podnet jednej úžasnej knihy s cieľom skĺbiť cestovanie a literatúru.

Vlastné vydavateľstvo – výhody a nevýhody
Som podnikateľka a po skúsenostiach s dvoma odlišnými a inak skvelými vydavateľstvami som aj tak vyhodnotila, že roky pôsobenia v priamom marketingu pri promotion produktov a značiek ma až príliš ovplyvnili a viem, aké sú moje nároky na propagáciu čohokoľvek, v čo verím. S knihou Juliet a tá druhá mi pomáhal skvelý editor, úžasná jazyková korektorka a zostava ľudí, ktorá bola pre jej vznik nevyhnutná. Vydať knihu vo vlastnom vydavateľstve nie je len o väčšom predpoklade zisku, ale aj o väčšej zodpovednosti, aj o obavách z finálnej verzie knihy, o pochybnostiach, o vlastnej investícii do tlače, grafiky, editorskej a korektorskej práce. Ešte sama neviem, aký bude výsledok, ale zostávam verná svojim prianiam a verím v hlasy mojich víl, ktoré ma sprevádzali pri písaní knihy.

Literárne besedy, kurzy a stretnutia s autormi
Ako vydať knihu – vo vydavateľstve alebo vo vlastnej firme sú veľké rozdiely, ktoré s vami rada porovnávam na literárnych besedách, kurzoch, stretnutiach, ale aj na individuálnych konzultáciách pre autorov. Ak vás zaujímajú, neváhajte sa zaregistrovať na odber informácií o aktuálnych termínoch. Stretávať sa naživo a pri knihách je úžasné…

Gabriela Revická
www.revicka.sk